Cinler alemi hakkinda bilmedigimiz gercekler

Cinler alemi hakkinda yanlis bilinenler ve bilinmeyenler. Paranormal olaylar bilgiler
 
AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 İSYAN EDEN CİNLERİN ALACAKLARI KARŞILIK

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Sih_Sultan
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 30
Nerden : Marsdan
Kayıt tarihi : 16/01/09

MesajKonu: İSYAN EDEN CİNLERİN ALACAKLARI KARŞILIK   Paz Ocak 18, 2009 11:21 pm

İSYAN EDEN CİNLERİN ALACAKLARI KARŞILIK
Rahman Suresi'nde cin ve insan topluluklarının Allah'ın ilhamıyla hareket eden aciz varlıklar oldukları hatırlatılmaktadır. Allah'ın ayetlerini inkar edip, isyan ettikleri takdirde hiçbir şekilde bir başarı elde edemeyecekleri, çünkü yerlerin ve göklerin tek hakiminin alemlerin Rabbi olan Allah olduğu bildirilmektedir:
Ey cin ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp-geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak 'üstün bir güç (sultan)' olmaksızın aşamazsınız. (Rahman Suresi, 33)

(Allah) diyecek: "Cinlerden ve insanlardan sizden önce geçmiş ümmetlerle birlikte ateşe girin..."
(Araf Suresi, 38 )
Böyle bir girişimde bulunanların alacakları karşılık ise "İkinizin de üzerine ateşten yalın bir alev ve (bakır gibi erimiş) kıpkızıl bir duman salıverilir de 'kurtulup-başaramazsınız.'" (Rahman Suresi, 35) ayetiyle bildirilir. Nitekim Müslüman cinler bu gerçeği bilmektedirler ve "Biz, şüphesiz Allah'ı yeryüzünde asla aciz bırakamayacağımızı kaçmak suretiyle de O'nu hiçbir şekilde aciz bırakamayacağımızı anladık." (Cin Suresi, 12) ayetinde de belirtildiği gibi acizliklerinin farkındadırlar. Aynı ayetlerin devamında isyan eden cin ve ins topluluklarının sonunun cehennem olduğu şöyle bildirilir:

Sonra gök yarılıp yağ gibi erimiş olarak kıpkırmızı bir gül olduğu zaman; Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? İşte o gün, ne insana, ne cinne günahından sorulmaz. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Çünkü o gün) Suçlu-günahkarlar, simalarından tanınır da alınlarından ve ayaklarından yakalanırlar. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? İşte bu, suçlu-günahkarların kendisini yalanladıkları cehennemdir. (Rahman Suresi, 37-43)
Bu bölüm boyunca cinlerin çeşitli özelliklerini anlattık. İnsanlarla aynı sorumluluklara sahip olduklarını ama yaratılış olarak farklı özellikleri olduğunu Kuran'dan ayetlerle açıkladık. Kuşkusuz insanlardan farklı bu varlıklara hakim olmak, ancak çok derin ve güçlü bir imanın karşılığında Allah'ın verdiği bir nimettir. Hz. Süleyman, Allah'ın bu nimetiyle ödüllendirdiği, azim sahibi bir peygamberdir. Allah Hz. Süleyman'a rahmet etmiş ve onu dünyada çok az kuluna nasip ettiği büyük bir hakimiyet ile ödüllendirmiştir.

Sizin dönüşünüz Allah'adır. O, herşeye güç yetirendir. (Hud Suresi, 4)

Şeytan bütün dinlerde ve öğretilerde kötülüğü sembolize eden bir varlıktır.Kuranı kerimde de pek çok ayette geçmiş hatta şeytanın cinnilerden olması münasebetiyle sure ismi bile verilmiştir.Kuranı kerimdeki şeytan,iblis,cin ile ilgili ayetlere zahiri bakış açısı ve diğer isevi,yahudi mistisizmden de etkilenerek ve ayrıca günümüzde bunların yansıması holywood filmlerindende etkilenerek bu söz konusu varlıkları,insandan farklı, canavar vari,ne olduğu belirsiz,abuk sabuk bir varlık olarak düşünmek gayet normal olacaktır.
Fakat bu normallik başka türlü düşünmey engel teşkil etmeside normal olacaktır.Çünkü bilinç altındaki şartlanmışlıktan kurtulmak ve başkasını kurtarmak hayli zor iştir.Kuranı kerim çizgisinden ayrılmadan bildiklerimi aktarmaya çalışacagım.İnsanlar genellikle kulluktaki sorumluluğunu kabul etmek istemez suç için ortak arar bu da genellikle şeytandır.


11 »« Andolsun sizi yarattik, sonra size sekil verdik, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin! diye emrettik. Iblis'in disindakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadi.
12 »« Allah buyurdu: Ben sana emretmisken seni secde etmekten alikoyan nedir? (Iblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni atesten yarattin, onu çamurdan yarattin, dedi.
13 »« Allah: Öyle ise, "In oradan!" Orada büyüklük taslamak senin haddin degildir. Çik! çünkü sen asagiliklardansin! buyurdu.
14 »« Iblis: Bana, (insanlarin) tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver, dedi.
15 »« Allah: Haydi, sen mühlet verilenlerdensin, buyurdu.
16 »« Iblis dedi ki: Öyle ise beni azdirmana karsilik, and içerim ki, ben de onlari saptirmak için senin dogru yolunun üstüne oturacagim.
17 »« "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarindan, saglarindan, sollarindan sokulacagim ve sen, onlarin çoklarini sükredenlerden bulmayacaksin!" dedi.
18 »« Allah buyurdu: Haydi, yerilmis ve kovulmus olarak oradan çik! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracagim!
19 »« (Allah buyurdu ki) : Ey Adem! Sen ve esin cennette yerlesip dilediginiz yerden yeyin. Ancak su agaca yaklasmayin! Sonra zalimlerden olursunuz.
20 »« Derken seytan, birbirine kapali ayip yerlerini kendilerine göstermek için onlara vesvese verdi ve: Rabbiniz size bu agaci sirf melek olursunuz veya ebedî kalanlardan olursunuz diye yasakladi, dedi.
21 »« Ve onlara: Ben gerçekten size ögüt verenlerdenim, diye yemin etti.
22 »« Böylece onlari hile ile aldatti. Agacin meyvesini tattiklarinda ayip yerleri kendilerine göründü. Ve cennet yapraklarindan üzerlerini örtmeye basladilar. Rableri onlara: Ben size o agaci yasaklamadim mi ve seytan size apaçik bir düsmandir, demedim mi? diye nidâ etti.
23 »« (Adem ile esi) dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eger bizi bagislamaz ve bize acimazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.
24 »« Allah: Birbirinize düsman olarak inin! Sizin için yeryüzünde bir süreye kadar yerlesme ve faydalanma vardir, buyurdu.
25 »« "Orada yasayacaksiniz, orada öleceksiniz ve orada (diriltilip) çikarilacaksiniz" dedi.
26 »« Ey Adem ogullari! Size ayip yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattik. Takvâ elbisesi... Iste o daha hayirlidir. Bunlar Allah'in âyetlerindendir. Belki düsünüp ögüt alirlar (diye onlari indirdi).
27 »« Ey Âdem ogullari! Seytan, ana-babanizi, ayip yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çikardigi gibi sizi de aldatmasin. Çünkü o ve yandaslari, sizin onlari göremeyeceginiz yerden sizi görürler. Süphesiz biz seytanlari, inanmayanlarin dostlari kildik.ARAF

Daha başka sureler hicr26-39,kehf50-51,bakara30-38,taha116-119

Burada bilinmesi gereken insan,adem,beşer,iyilik,kötülük,Allah'ın ruhundan üfürmesi kavramlarıdır.

İyilik ve kötülüğün yaratılması insanın bedeninin yaratılmasından öncedir.iyilik meleki yönünü kötülük şeytani yönünü sembolize eder.Allah'ın ruhundan üfürmesi bu anlamda iyilik ve kötülüğü kontrol edebilme gücünü sembolize eder.Yoksa Allah insanlardaki kötülük yapma yetisi olan şeytanı azap etmek için yaratmamıştır.Çünkü Allah yarattıklarına zulum etmediğini söylüyor.iyilikler insana secde etmiştir insanı mutlu huzurlu yapar,kötülükler secde etmemiştir sürekli fıtrata aykırı işler yaptırır.Cennete götüren insanın meleki yönü ,cehenneme götüren insanın iblisi yönüdür.Zaten cennetten ademi çıkaran iblis değilmidir.çünkü yapı gereği bozguncu ve nankörlerin cennetten asla nasipleri olamayacağını pek çok ayet dile getiriyor.Cennetten çıkışta kötülüğün barınak yeri olamaması.Yani ademin ve tüm insanların kıyamete kadar mücadele edeceği kötülük(şeytan) insanın içindeki varlıktır.


Kuranı kerim insanı yücelttiği yerlerde çoğu kez Adem ve ademoğlu der

" Biz, hakikaten ademoglunu san ve seref sahibi kildik. Onlari, (çesitli nakil vasitalari ile) karada ve denizde tasidik; kendilerine güzel güzel riziklar verdik; yine onlari, yarattiklarimizin pek çogundan üstün kildik"17/70

" Ey Adem ogullari! Her secde edisinizde güzel elbiselerinizi giyin; yeyin, için, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez. 7/31

İnsanın şerrinden söz ederken daha çok cin lafzıyla bir arada ins der
*Rabbimiz!Cin ve ins den bizi saptıranları göster,onları ayaklarımızın altına alalımda en altta kalanlardan olsunlar41/29
*Allah, onlarin hepsini bir araya topladigi gün, "Ey cinler (seytanlar) toplulugu! Siz insanlarla çok ugrastiniz" der. Onlarin, insanlardan olan dostlari ise: "Ey Rabbimiz! (Biz) birbirimizden yararlandik ve bize verdigin sürenin sonuna ulastik" derler. Allah da buyurur ki: Allah'in diledigi hariç, içinde ebedî kalacaginiz yer atestir. Süphesiz Rabbin hikmet sahibidir, bilendir. 6/128
* De ki: Andolsun, bu Kur'an'in bir benzerini ortaya koymak üzere insü cin bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler. 17/88

Sınır tanımaz ve haddini bilmez ruhsal gücünden söz ederken şeytan der
*Bunlar müminlerle karsilastiklari vakit "(Biz de) iman ettik" derler. Kendi seytanlari ile basbasa kaldiklarinda ise: Biz sizinle beraberiz, biz onlarla (müminlerle) sadece alay ediyoruz, derler.2/14

Belli bir eceli bulunduğundan,ölümü tadacağından,sonraki hayatta hesaba çekileceğinden söz ederken nefs der.
*Her nefis ölümü tadacaktır.Sonunda bize döneceksiniz29/57


Ona verilen nimetlerden .onun nankörlüğünden ve sorumluluğundan söz ederken,karışık bir su ,pişmiş toprak ve embriyo gibi nitelikli maddelerden yaratılmış insan der
*Yaratan Rabbinin adıyla oku.o,insanı alaktan yarattı96/1-2

Basitliği ve sıradan oluşundan söz ederken vasıfsız su ve pişmemiş toprak gibi niteliksiz maddelerden yaratılmış beşer der
*O'nun ayetlerinden biri de sizi topraktan yaratmış olmasıdır.Sonra siz bir beşer oldunuz30/20

Beşer,derinin dışı Adem ise derinin içi anlamındaki köklerle ilişkilidir.Bu kelimelerin ilki fiziksel,ikinciside ruhsal yönünü anlamlandırır.Yani,insan dış yapısı fizik varlığına itibarla beşer,batıni ve ruhi yönüne itibarlada adem dir.Bunun için varlıkların insana secde etmekle emrolunmaları onun beşer vasfından ,adem vasfına yükselmesinden sonraya rastlamaktadır.

*Rabbin meleklere "Ben balçıktan ,işlenebilen kara topraktan bir beşer yaratacağım.Onu yapıp ruhumdan üflediğimde ona secdeye kapanın"demişti.15/28

*Rabbin meleklere şöyle demişti ben çamurdan bir beşer yaratacağım.Onu yapıp ruhumdan ona üflediğim zaman ona secdeye kapanın38/71

Yani melekler,insanın belli bir biçim verilen beşeriyet fonksiyonuna değil,mahiyetli ve yüce olan ademi fonksiyonuna secde etmişlerdir.

Hz.Peygambere isnad edilen haberlere göre,müneccimlerin söylediği bazı doğrular,cinlerin dostlarına fısıldadığı şeylerdendir.(müslim,es-Sahih,222Bu da şöyle olurMelekler bulutlara inip semavi bir emir verirler.Şeytan onlardan işittiklerini kahinlere bildirir.Sonra kahinler kendilerinden yüzlercesini daha katarak dostlarına fısıldarlar(Buhari,es-sahih,10/185-186)
İnsan,sebep sonuç ilişkisine dayanarak eşya ile arasında ünsiyet oluşturabilecek yapıda bir varlıktır.Her türlü bilme sebebi ise,simgelerdir.Kuran diliyle söylenecek olursa ayetlerdir.Bu bilme ve tanıma sebepleri olan ayetleri iptal ederek ilme sırt çevirmek;saçma sapan şeyler söylemeyi,yalan ve yanlışa inanmayı,tutarsız ve bozuk işler yapmayı gerekli kılar.Zaten,küfrün kaynağı,ilahi simgeler(ayetler)karşısında sağır ve kör davranmaktır.
Burç,yıldız,güneş,ay ve gezegenlerden hüküm çıkararak,insanların ve toplumların kaderleriyle ilgili yorumlar yapmak netice itibariyle şeytanlıktır.Çünkü bütün bu gök cisimleri ilmi araştırmalar için insan cinsine boyun eğdirilmiş simgelerdir.Onları bilgi sebebi değilde, bizzat yazgı oluşturan birer amil olarak görmek,ilahi kudreti onlara yüklemek anlamına gelir ki işte bu şeytanlıktır,bunu yapan da şeytandır.


En son Sih_Sultan tarafından Ptsi Ocak 19, 2009 11:40 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gizemligercekler.yetkin-forum.com
Sih_Sultan
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 30
Nerden : Marsdan
Kayıt tarihi : 16/01/09

MesajKonu: Geri: İSYAN EDEN CİNLERİN ALACAKLARI KARŞILIK   Ptsi Ocak 19, 2009 11:34 pm

İSYAN EDEN CİNLERİN ALACAKLARI KARŞILIK-2
Kuran,şu görebildiğimiz birinci semadaki yıldızların hareketlerine bakarak,yalan ve yanlışlarıyla halkı kandırma niteliklerinden dolayı,astrolog ve medyumlara *şeytan*der.Kuranın tanıttığı bu şeytanlar,aynı zamanda racimdir.
Racim,racm kökünden hem fail hem de meful anlamı taşıyan bir isimdir.atan ce atılan olabileceği gibi,istiare yoluyla zan ve vehimle atmak anlamında kullanılabilir.Bilinmeyen konularda gelişi güzel konuşmaya da "racmen bilgayb"denir.(Üç kişiydiler,dördüncüleri köpekleriydi,diyecekler.Şunu da diyecekler:Beş kişiydiler,altıncıları köpekleriydi.bilinmeyen şey hakkında atıp tutarak"racmen bilgayb"18/22) O zaman racim,heva ve hefesine uyarak saçma sapan söz eden,zan ile konuşan,konuşmasında sebep sonuç ilişkisi olmayan,indi hükümler veren demek olur.
Seksen birinci surede gab ve racim kelimeleri arka arkaya kullanılır.*O,gayb konusunda cimri değildir.O(kuran),racim şeytanın sözüde değildir81/24-25 İsmail hakkı izmirlinin mealindede ilgili ayetYani o"atan şeytanın sözüde değildir.Falcı ve büyücü işi değildir.Zemahşeriye göre ilgili ayet ;Bazı kahinlerin kulak hırsızlığı ile çalarak dostlarına bildirdikleri cinsten değildir.
Kuranda yakın gökten bahseden bazı bölümlerde şeytanların orayı dinlediklerine atıfta bulunulur.Onların yakın gökten yüce topluluğun konuşmalarını dinlemeleri,İlahi takdir ve planı almaya çalışmalarındanKİNAYEDİR.Ancak orası,lambalarla ve gezegenlerle donatılmış yani karanlıktan çıkartılmış,böylece şeytanın sevdiği karanlık,pus yok olmuş ve de aydınlık anlamındaki kitap(kuran)racim şeytandan korunmuştur.
*And olsun ki,yakın göğü kandillerle donattık,onlarla şeytanların taşlanmasını sağladık ve şeytanlara çılgın alev azabını hazırladık.67/5*
* Bakınız Biz o dünya göğünü (yakın göğü) bir zinetle, yıldızlarla donattık. İtaata yanaşmaz her şeytandan koruduk.Onlar yüce meclisi dinleyemezler. Kovulmak için her taraftan sıkıya (ateş mermiye) tutulurlar. Onlara ayrılmaz bir azap vardır.
Uzaklaştırılırlar. Onlara ardı arkası kesilmez bir azab vardır.
Ancak bir çalıp çarpan (olursa), onunda peşine delip geçen bir ateş takılır. 37/6-7-8-9-10*
*Biz o yakın göğü bir süsle ,yıldızlarla süsleyip donattık.Ve her türlü asi şeytandan koruduk*
Artık onlar,meleklerden oluşan yüce topluluğu dinleyemezler.Her taraftan atılarak orayı dinlemekten uzaklaştırılırlar."İtaata yanaşmaz her şeytandan koruduk. Onlar yüce meclisi dinleyemezler. Kovulmak için her taraftan sıkıya (ateş mermiye) tutulurlar. Onlara ayrılmaz bir azap vardırUzaklaştırılırlar. Onlara ardı arkası kesilmez bir azab vardır. 37/7-9"
*Ve bunu (Kur'an'ı) şeytanlar indirmedi; bu onlara hem yaraşmaz, hem güçteri yetmez. Onlar (vahyi) işitmekten kesinlikle mahrum edilmişlerdir. 26/210-211-212"Bu nedenle yakın gök onlar için gayb hakkında haber uydurma ve atma yerleri olmuştur.(Ayetlerde bahsedilen yakın gök görünen alemdir)
*Andolsun ki, Biz o dünya göğünü takım takım kandillerle donattık ve onları şeytanlar için atmalar (atış yapılan mermiler) yaptık; ayrıca onlara o çılgın ateş azabını hazırladık.67/5*
Yukarıda mealini verdiğimiz ayetin devamında belirtildiğine göre ,onlar bunu başaramayacaklardır.Bazı söyledikleri ,tesadüfen ilahi tardire uygun düşse de onun ardından,parlak ve delici bir alev yetişeceği belirtilmektedir.
*Ancak kulak hırsızlığı yapan olursa, onu da parlak bir alev takip etmektedir. 15/18*
Sözü edilen bu alevin Kurandaki karşılığı "şihab"dır.Bu kelime şeytanla ilgili olan yerlerin dışında,Kuranda bir yerde daha kullanılır.O da Hz.Musa ya vahyedilen yerde görülen ışığın adıdır.*Hani bir vakit Musa ailesine: "Gerçekten bir alev(in varlığını) hissettim. Ya ondan size bir haber getireceğim, yahut bir yalın şule alıp geleceğim, gerek ki, bir ocak yakar ısınırsınız.27/7*Alev,bu ayette Musa Peygambere yapılan vahyi sembolize eder.


Delici anlamındaki kelimenin karşılığı olan"sakib"de,şeytanla ilgili bölümün dışında sadece bir yerde anılır.o da "en-necmüs-sakib"biçimindeki bir tamlamada,hz Muhammedi ya da O na indirilen vahyi niteleyen bir sıfat olarak geçer. *Andolsun o gök yüzüne ve Tarık'a,Bildin mi Tarık nedir? O karanlığı delen (parlak) yıldızdır. 86/1-2-3*Yani Kuranda bulunan her iki kelime de şihab ve sakib mecazen vahyi temsil eder.Öyleyse şunu söyleyebiliriz Bir medyum yada kahin yada astrolog şeytanca kehanetlerinde isabetli olurlar,halk arasında bulanıklığa,şüpheye sebep olurlarda,insanların büyük ölçüde sapmasına neden olurlarsa hemen arkalarından bir peygamber mesajı,onların oluşturdukları bu bulanıklığı giderir.Bu durumu cin olan şeytanların kendileride itiraf etmiştir.
*Doğrusu biz o göğü yokladık da onu kuvvetli muhafızlar ve atılmaya hazır ateşin aleviyle doldurulmuş bulduk.Doğrusu biz dinlemek için onun bazı mevkilerinde otururduk. Fakat şimdi her kim dinleyecek olursa, kendisini gözetleyen bir alev buluyor. 72/8-9*Cinlerin bu itirafı,Kuranın nazil olmasıyla,bu konudaki hurafelerin yıkılmasından kinayedir.Medyumlara şeytan diyen başka bir beyan *Tuttular Süleyman'ın mülküne dair şeytanların uydurup izledikleri şeylerin ardına düştüler. Oysa, Süleyman kafir olmadı, ama o şeytanlar kafir oldular2/102*Burada şeytan kelimesi çoğul olarak kullanılıyor.Yaptıkları büyü işiylede kafir oldukları söyleniyor.Eğer bu şeytanların insanlardan bir köken farklılıkları varsa ,insanlara nasıl büyü öğretebilir?Açıktırki,bu ayette şeytanlar terimiyle kastedilenler insanlardır.

Kuranda Cin den söz eden surelerin biri hariç tamamı,peygamberliğin sekiz ile onbirinci yılları arasında arka arkaya nazil olmuştur.Bu sureler7,72,27,28,17,11,55,15,6,37,34,41,46,51,18, 23,32.Nas suresi bu senelerden daha önce nazil olmuştur.Nitekim Resululahın mecnun bir şair olmadığını bildiren37.,mecnun bir muallim olmadığını bildiren44.,ve mecnun bir sihirbaz olmadığını bildiren 51.,surelerde bu dört yıl içinde nazil olmuştur.
Cinler aracılığıyla haber getirdiklerine inanılan,sihirbaz,kahin ve şairler bu senelerde müslüman olmuşlardır.Şair devsi,şair suwveyd ve sihirbaz ezdi bu yıllarda islamı kabul etmişlerdir.Bu yıllar Hz peygamberin hayatında önemli bir yeri olan zor yıllardır.Öncesi ve sonrasında gizli hadiselerin olduğu Taif seferi ve yine gizli yapılan akabe beyanatları bu dört yıl içinde vukubulmuştur.Yani,karşıt güçlerden yapılan bütün işler bu yıllarda olmuştur.
Konularını ve cin kelimesinin kullanılış biçimini esas alarak Cin den söz eden ayetleri beş grupta toplayabiliriz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gizemligercekler.yetkin-forum.com
 
İSYAN EDEN CİNLERİN ALACAKLARI KARŞILIK
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Cinler alemi hakkinda bilmedigimiz gercekler :: Paranormal Fenomenler & Parapsikoloji :: Cinleri taniyalim-
Buraya geçin: